Pages

15 Eylül 2014 Pazartesi

KADINLARA ERKEN EMEKLİLİK YALANI
Torba yasa ile birlikte kadınlara erken emeklilik adı altında uydurma bir haber çıktı. Bütün basın organları da bangır bangır bu işi haber yapıyorlar da anlamadım gitti. Evet erken emeklilik diye bir yasa var ama bu yasaya uyup emekli olabilmek için de milyon tane şart var. 

* Prim eksiğin olmalı; Emeklilik yaşı o kadar çok ki bir fiil çalışan bir bayanın prim eksiğinin olmamasına imkan yok. Ancak 40 yaşında çalışmaya başlarsanız prim eksiğiniz olur ama 25 yaşında çalışmaya başlayan birinin prim eksiğinin olması neredeyse imkansız.

* Doğum yaptıktan sonra 1 yıl işsiz olmak; Evet bunu yaşayan bayanlar var aramızda, pek çok özel sektörde işyeri doğum yapacak kadını işten çıkarabiliyor. Ama işten çıkarılmayanlar bu kanundan yaralanamayacak özellikle devlet memurlarının hiç şansı yok. Diyelim ki işten çıkarıldı ama 58 yaşına kadar zaten o primi dolduruyor. Borca grip prim doldurmasına gerek yok.

* Prim borçlanması; Hadi senin 2 çocuğun var 4 yıl ya da 3 çocuğun var 6 yıl erken emeklisin demiyorlar bu yılların da maddi bir bedeli var o bedeli ödedikten sonra emekli olunabilinecek.

Buradan kendime pay biçiyorum da 20 yaşında çalışmaya başladım ve bu yıl primlerim doldu yani eski düzende bu yıl emekli idim. İlk çocuğumda hamileliğim boyunca bir yıl çalışmadım. Doğum yaptıktan hemen sonra çalışmaya başladım. 2. çocuğumda ise yasal olan doğum iznimi kullanıp işime döndüm. Eeee prim eksiğim olmadığına göre 10 tane de çocuğum olsa erken emekli olamayacağım o zaman bu başlıklar niye "Kadınlara Erken Emeklilik Müjdesi" soruyorum hangi kadınlara ya da kaç kadına????

Bunlara Baktınız mı?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...