Pages

27 Temmuz 2012 Cuma

RAMAZAN, SICAK VE ÇOCUKLARRamazan geldi hoşgeldi de bu sıcakları yanında niye getirdi. Biz onu tekbaşına daha çok severdik.
Gelmişler madem evimizin baş köşesine buyurup otursunlar. Aslında bu iki arkadaşa haksızlık ediyorum çünkü sabır da onlarla birlikte geldi bizleri memnun etti.

Neredeyse çöl sıcaklarında oruç tutuyoruz. Herhalde gerçek ramazan gerçek sabır bu olsa gerek.  
Dilerim herkes için hayırlı geçer

Bizim evde ise ramazan uykusuzluk dışında güzel geçiyor. Maaşallah Kayra da hepsini tuttu, aslında kıyamıyorum ama bir şekilde de alışması lazım. Kendisi tutmayım demiyor sadece sıcaklar yüzünden evden çıkmak istemiyor. Şimdilik bu şekilde devam.

Benim için ise en zoru sabah kalkıp işe gitme kısmı. Sahura kalkarken çok sorun yaşamıyorum hatta uykumu açınca ev işi bile yapıyorum ama tekrar yatıp sabah tekrar kalkma kısmı tam bir işkence bunu da öğle tatilinde 5 dk. kestirerek atlatmaya çalışıyorum.

Akşamdan yeyip yatmak hiç bana göre değil. Hem açıkmamış oluyorum hem de ramazanın maneviyatını hissedemiyorum. Kolaya kaçmak istemiyorum, Ramazanın güzellikleri hep beraber oturulan iftar ve sahurda saklı böyle yaşayıp çocuklarımın da böyle alışmasını istiyorum

Çok şükür klimalı bir ortamda çalışıyorum bu sebeple çok fazla şikayetlenmiyorum. Bu sıcaklarda dışarıda çalışıp oruç tutanlar için sabır diliyorum. Eminim onların sabrı ve sevapları bizden kat kat fazladır. Oruç tutmayan ve bu duyguyu bilmeyen için çok zormuş gibi algılanabilir. Nitekim etrafımızda çeşitli bahanelerle oruç tutmak istemeyenler var. Bence bu hem alışkanlık hem de ramazanın maneviyatında olan birşey.  Ben şahsen küçüklüğümden beri dayanamıyorum tutamam gibi bir olay yaşamadım. Bu nasıl birşeydir şahsen bilmiyorum. İşte bu noktada bu olaya alıştırılmak var bence Ben Kayra'ya sık sık oğlum boz artık sen küçüksün büyüyünce tutarsın desem bu ömür boyu böyle gidecek. Bunun yerine tutabilirsin, eğer orucunu tutarsan hediyem var gibi teşvik edici sözlerle, sahurda sevdiği yiyecekler hazırlayarak, beraber davulcuyu izleyerek iftar sonrası ramazan şenliklerine götürerek, babası ve kardeşi ile zaman zaman arkadaşları ile teravih namazına giderek, maneviyatını güçlendirmeye çalışıp bahaneler aramasına fırsat vermemek istiyorum. Allahım bu konuda anne babalara yardımcı olsun.

Herkese tekrar hayırlı ramazanlar

1 yorum:

 1. allahh kabul etsin canım..:)
  bir de gel sen antalya yı göör..:(((
  ne gecesi ne gündüzü,serin hava nedir unutalı çook oldu.:((
  rabbim veriyor ama sabrını:)
  kayra,yı tebrik ederim:)
  aferıınn paşayaa:))
  sevgiler canım..

  YanıtlaSil

güzel yorumlarınızı bekliyorum

Bunlara Baktınız mı?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...